Wyobraź sobie, że chcesz wziąć kredyt lub pożyczkę. Składasz wniosek, ale dostaniesz odmowę z powodu złej historii kredytowej albo zobowiązanie jest udzielone na znacznie gorszych warunkach. Niestety, ale taki scenariusz zdarza się często osobom, które nie wcześniej nie zadbały o swój scoring w bazie BIK. Poniżej znajdziesz zatem konkretne wskazówki pomocne w budowaniu pozytywnej historii kredytowej.

Bądź w BIK – to podstawa!

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że brak historii kredytowej jest dobry. To błędne myślenie, ponieważ instytucje finansowe kompletnie nie wiedzą, czego się spodziewać po takiej osobie. Może nie stanie się to przeszkodą w uzyskaniu kredytu lub pożyczki, ale już warunki na pewną będą mniej korzystne (szczególnie w przypadku banku). Musisz się wtedy liczyć z podwyższeniem marży kredytowej, niekiedy kredyt jest też na niższą kwotę niż wnioskowana albo na krótszy okres. Dlatego pierwszą ważną rzeczą jest zadbanie o to, aby dać analitykom bankowym czy firmom pożyczkowym sprawdzającym bazę BIK odpowiednie dane. Nie powinno to sprawić większych problemów, a zyski są naprawdę duże. Co ważne, poniższe czynności stanowią także podstawę do budowania pozytywnej historii kredytowej lub poprawy niskiego scoringu. To do dzieła!

Kup coś na raty

Nieważne, że możesz sobie pozwolić na zakup robota kuchennego za gotówkę. Jeżeli sklep AGD proponuje nieoprocentowane raty, to się na nie zdecyduj. Zakup na raty okazuje się wyjątkowo szybką i tania metodą na budowanie dobrej historii kredytowej. Najlepiej, kiedy weźmiesz np. 10 rat i po 6-7 spłaconych regularnie w kolejnej spłacisz całe zadłużenie. W ten prosty sposób nie tylko wykażesz się terminowością, ale także dobrym zarządzaniem swoimi finansami.

Załóż kartę kredytową

Niektórzy obawiają się kredytówek. Faktycznie, w nieodpowiedzialnych rękach karta kredytowa przyczynia się do poważnych problemów finansowych i prowadzi często do spirali zadłużenia. Jednak rozsądne jej użytkowanie wyraźnie podnosi ocenę punktową w BIK. Dlatego zadłużenie należy spłacać w całości w danym okresie rozliczeniowym i nigdy nie wolno przekraczać ustalonego limitu kredytowego. Jedna uwaga – jeżeli planujesz wzięcie kredytu hipotecznego, to wcześniej zamknij kartę kredytową (ona obniża zdolność kredytową).

Zaciągnij niewielką pożyczkę na dowolny cel

To kolejny szybki sposób na budowanie pozytywnej historii w BIK. Co ważne, bardzo tani, a nawet bezpłatny. Wystarczy wziąć chwilówkę na 300-500 zł, korzystając przy tym z propozycji pierwszej darmowej pożyczki. Po miesiącu spłacisz całą kwotę bez żadnych dodatkowych opłat – bierzesz 300 zł, to oddajesz 300 zł. Proste zasady, a wypracowany zysk w postaci wysokiej wiarygodności naprawdę nieoceniony.

Uruchom debet na swoim rachunku bankowym

Nie musi być wysoki, nie musisz nawet z niego skorzystać – ważne, że jest. Debet na koncie widać w BIK jako zaciągnięte zobowiązanie kredytowe. Jeżeli nawet nie sięgasz po te pieniądze, to budujesz sobie opinię rzeczywiście wiarygodnego klienta, który potrafi zarządzać swoimi finansami. Możesz też debetować konto, ale najlepiej na niezbyt wysokie sumy i nie w każdym miesiącu.

Monitoruj swój scoring w BIK

W zasadzie powinien być to punkt wyjścia w przypadku planowania jakiegoś dużego zobowiązania finansowego np. kredytu hipotecznego. Wtedy po prostu wiesz, na czym stoisz i co musisz zrobić. Zdarza się czasami, że dawno spłacony kredyt nadal widnieje w BIK jako zaległy. W takiej sytuacji konieczne jest złożenie reklamacji w stosownej instytucji finansowej i domaganie się korekty.

Zgadzaj się na przetwarzanie informacji o spłaconych kredytach

Oczywiście dotyczy to wyłącznie kredytów i pożyczek uregulowanych w terminie. Jeżeli tego nie zrobisz, to wypracowana pozytywna historia obsługi tego zadłużenia nie będzie widoczna dla instytucji finansowych. Innymi słowy, cały wysiłek pójdzie na marne.

Nie chowaj głowy w piasek w razie problemów

Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga – przejściowe kłopoty finansowe mogą się zdarzyć każdemu, ale nawet ten fakt możesz wykorzystać dla budowania swojej wiarygodności, czyli zdolności kredytowej. Jednak musisz od razu działać, czyli skontaktować się z wierzycielem. Instytucje finansowe z reguły są przychylne prośbom dłużników, którzy nigdy nie uciekają od odpowiedzialności i szukają sposobu na rozwiązanie problemu.