Ofiarami wyłudzenia może stać się każdy, ponieważ oszuści mają coraz bardziej wyrafinowane metody. Jednak warto ryzyko ograniczyć do minimum. Sprawdzamy zatem, jak ochronić się przed oszustami pożyczkowymi i jak sprawdzić, czy ktoś nie wziął pożyczki na nasze dane.

Pożyczka pozabankowa – jak weryfikowane są dane pożyczkobiorcy?

Bez wątpienia zdecydowanie łatwiej i szybciej zaciągnąć zobowiązanie pozabankowe w porównaniu z tymi, o które trzeba ubiegać się w banku. To produkty finansowe dostępne bez uciążliwych do spełnienia formalności, zazwyczaj w formie online i niemal od ręki. Dlatego są tak popularne. Warto natomiast zdać sobie sprawę, że każdy wniosek jest dokładnie weryfikowany, przede wszystkim pod kątem tożsamości osoby, która go składa.

Najczęściej robi się to poprzez przelew weryfikacyjny z konta potencjalnego pożyczkobiorcy na rachunek podany przez pożyczkodawcę. Niektóre firmy pożyczkowe mają także swoje aplikacje, a wtedy logowanie do niej stanowi weryfikację. W przypadku przelewu dane podane w formularzu aplikacyjnym muszą zgadzać się z tymi widniejącymi na potwierdzeniu przelewu. Innymi słowy – przelew można wykonać wyłącznie z własnego konta, a nie np. z rachunku współmałżonka. Jeżeli ktoś korzysta z aplikacji, to również musi logować się na swoje konto bankowe, ale cały proces jest nieco szybszy. A co jest potrzebne do weryfikacji przy zaciąganiu pożyczki w punkcie stacjonarnym? W takiej sytuacji należy przedstawić swój dowód tożsamości. Więcej na temat weryfikacji można przeczytać w artykule Pożyczka bez przelewu weryfikacyjnego jest możliwa.
Teoretycznie wydaje się, że trudno byłoby paść ofiarą oszustwa, ale jak się okazuje takie przypadki mają miejsce. Dlatego warto wiedzieć, jak ochronić się przed oszustami pożyczkowymi i jak sprawdzić, czy ktoś wziął pożyczkę na nasze dane.

W jaki sposób ktoś może zaciągnąć pożyczkę na inną osobę?

Największe prawdopodobieństwo trafienia na oszusta zdarza się firmom udzielającym pożyczek stacjonarnie. Dlaczego tak się dzieje? Wytłumaczenie jest dość prosta – przestępca podszywa się pod kogoś innego, korzystając ze skradzionych albo podrobionych dokumentów. Pożyczka przez internet okazuje się bezpieczniejszą formą, a wyłudzenie zobowiązania znacznie trudniejsze – oszust musiałby zdobyć zarówno dokument potwierdzający tożsamość, jak i dane do logowania do konta bankowego swojej ofiary. To jednak wymagałoby więcej zachodu, aczkolwiek jest też możliwe, o czym więcej poniżej.

Jak najszybciej sprawdzić, czy ktoś wziął pożyczkę na nasze dane? Najprostszy sposób polega na zajrzeniu do baz informacji kredytowej (BIK) lub gospodarczej (BIG, KRD, ERIF).

Skuteczne sposoby ochrony przed oszustami

Ryzyko wyłudzenia lub kradzieży danych jest obecnie dość duże, a przestępcy mają coraz bardziej wyrafinowane metody. Dlatego zawsze należy zachować czujność i szybko reagować w razie pojawienia się niepożądanych sytuacji. O czym warto pamiętać?

  1. Bezzwłocznie trzeba zgłaszać na policję fakt kradzieży lub zgubienia dokumentów. Dzięki natychmiastowej reakcji i zastrzeżeniu dowodu osobistego eliminuje się zagrożenie nieuprawnionego wykorzystania danych osobowych do wzięcia pożyczki. Takie zobowiązanie nie będzie mogło zostać zawarte, a gdyby (mimo wszystko) oszustowi udało się tego dokonać, to umowa zostałaby od razu unieważniona.
  2. Nie wolno trzymać dokumentów tożsamości razem z danymi do logowania i PIN-amiOczywiście wygodnie mieć wszystko w jednym miejscu, ale w przypadku kradzieży portfela złodziej ma dostęp nie tylko do gotówki i dowodu osobistego, ale także widzi dane do logowania w banku czy PIN do karty bankomatowej.
  3. Warto aktywować usługę Bezpieczny PESELTakie rozwiązanie jest korzystne, jeżeli nie planuje się samodzielnie zaciągać pożyczki w najbliższym czasie. Zastrzeżony numer PESEL trafia do bazy CRIF, co automatycznie blokuje możliwość pozytywnej weryfikacji – wniosek z takim numerem zostaje odrzucony.
  4. Nie należy podawać swoich wrażliwych danych przypadkowym osobom Oszuści często podszywają się np. pod pracowników banków i proszą wtedy o informacje, dzięki którym mają dostęp do konta lub danych zawartych na dowodzie osobistym. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej też nie podawać takich informacji poprzez media społecznościowe lub SMS-em.

Co robić, jeżeli ktoś wziął pożyczkę na nasze dane?

Przede wszystkim trzeba od razu działać. Po pierwsze, należy złożyć zawiadomienie o oszustwie – na policji albo w prokuraturze. Po drugie, konieczne jest skontaktowanie się z firmą pożyczkową i napisanie stosownego dokumentu odwoławczego. Sytuację nieco komplikuje się, gdy o sprawie dowiadujemy się z pisma komornika, ale i wtedy można odwołać się od jego działań, chociaż czasami nie obejdzie się bez sądu. Jeżeli wcześniej zgłaszało się zagubienie lub kradzież dokumentów, to warto potwierdzenia dołączyć do pisma.