Pożyczka prywatna
Zdecydowana większość osób sądzi, że kredytów i pożyczek formalnie mogą udzielać wyłącznie banki oraz instytucje pozabankowe. Jednak nie jest to tak do końca obraz prawdziwy. W krajach anglosaskich niezwykłą popularnością cieszy się pożyczka prywatna, zwana też społecznościową i ta forma staje się także coraz bardziej powszechna w naszym kraju. Na pewno warto przyjrzeć się dokładniej temu typowi pożyczek, który niejednokrotnie bywa najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla pożyczkobiorców.
Czym charakteryzuje się pożyczka prywatna?
Mechanizm funkcjonowania pożyczki, który polega na dwustronnej umowie, kiedy jedna z stron decyduje się pożyczyć określoną kwotę, natomiast druga podpisuje zobowiązanie do jej terminowego zwrotu na wcześniej ustalonych zasadach. Pożyczkę prywatną wyróżnia fakt, iż pieniądze otrzymuje się od osoby fizycznej, a nie od banku bądź pozabankowej instytucji finansowej. Wato przy tym podkreślić, że pożyczkobiorcą może być w tym przypadku również firma albo jakaś organizacja czy nawet fundacja.
To bardzo wygodna i wyjątkowo korzystna dla obu stron forma pożyczki. Pożyczkodawca może zarabiać na swoich wolnych środkach finansowych, z kolei pożyczkobiorca ma szansę na wynegocjowanie całkiem dobrych warunków spłaty w zakresie wysokości oprocentowania, ale także harmonogramu spłat.
Co jest potrzebne do uzyskania pożyczki prywatnej?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że wszystkie zasady współpracy ustalane są indywidualnie pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Dotyczy to zarówno wysokości kwoty pożyczki, jak i terminu spłaty całego zadłużenia. Można umówić się na spłatę w formie rat comiesięcznych czy też spłaty kwartalnej. Co ważne, nie mają tutaj zastosowania restrykcyjne reguły prawa bankowego, którym podlegają wszystkie banki. Pozwala to na zdecydowanie większą elastyczność przy negocjowaniu umowy pożyczkowej i nie tylko. O pożyczkę prywatną mogą się ubiegać nawet osoby mające zajęcia komornicze albo negatywne wpisy w rejestrach dłużników.
Oczywiście każdy pożyczkodawca będzie potrzebował jakiegoś zabezpieczenia swoich interesów. Najprostsze byłoby przedstawienie zaświadczenia o otrzymywanych dochodach, jednak wielu pożyczkobiorców nie ma stałej pracy albo ich dochody są zmienne ze względu na charakter pracy. Tak np. bywa w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Jakże często się zdarza, że trzeba czekać na wpływy od ociągających się kontrahentów. Dla banku stanowi to poważny problem, wręcz dyskredytujący wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy, ale przy pożyczce prywatnej nie musi to być czynnikiem uniemożliwiającym otrzymanie pożyczki.
W wielu przypadkach pożyczkodawca proponuje jednak inny sposób ochrony swoich interesów, a będzie to weksel albo ustanowienie zabezpieczenia w formie hipoteki.
Warto pamiętać o spisanej umowie pożyczkowej
W żadnym wypadku nie powinno się zawierać jedynie ustaleń ustnych. Spisana umowa staje się też zabezpieczeniem dla pożyczkobiorcy. To właśnie zapisane w niej zasady będą obowiązywać, w tym regulacja zadłużenia. Każda umowa musi zawierać rzetelne dane obu stron transakcji, dokładnie zapisaną kwotę zaciągniętego zobowiązania finansowego oraz precyzyjnie opisane warunki spłaty. Należy dopilnować, aby żadne sformułowanie nie dawało podstaw do podważenia umowy bądź do zmiany zasad bez wcześniejszego porozumienia pomiędzy pożyczkodawcaą a pożyczkobiorcą. Jedynie przejrzyste zapisy sprawią, że żadna ze stron nie będzie miała wątpliwości, co do wysokości zadłużenia, harmonogramu spłat, a także ewentualnych kar w razie zaniechania przez pożyczkobiorcę spłaty zadłużenia. Umowa z pewnością chroni interesy zarówno pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy.
Zalety ofert od inwestorów prywatnych
Podstawową zaletą tego produktu finansowego będzie stosunkowo łatwa dostępność oraz spora elastyczność przy uzgadnianiu zasad. Warto korzystać z pomocy specjalnych serwisów internetowych, które łączą osoby chętne na udzielenie pożyczki z tymi, którzy takiej pomocy potrzebują. Właśnie przez internet najprościej uzyskać pożyczkę prywatną, szczególnie przez osoby, których wnioski zostały negatywnie zweryfikowane w bankach bądź nawet w firmach pożyczkowych.
Co więcej, pożyczka prywatna okazuje się dostępna także dla tych, którzy mają niski scoring w bazie BIK albo negatywne wpisy w bazie KRD. Dzieje się tak, ponieważ pożyczkodawca nie musi weryfikować wiarygodności potencjalnego pożyczkobiorcy w rejestrach, jeżeli ustanowi się weksel bądź zabezpieczeniem stanie się zastaw. To w interesie osoby zaciągającej pożyczkę jest dokładne przemyślenie możliwości regularnej spłaty, zgodnej z harmonogramem, aby np. nie stracić swojego mieszkania. Można uznać, że z punktu widzenia pożyczkodawcy, to taki weksel czy zastaw mają większe znaczenie i w dużym stopniu lepiej zabezpieczają jego interesy niż zaświadczenie o pracy czy też o dochodach.
Możliwość załatwienia wszystkich formalności online pozwala jednocześnie na dużą oszczędność czasu, ale przede wszystkim daje niesamowity komfort. Na pewno łatwiej wypełniać formularz siedząc wygodnie na domowej kanapie niż w placówce stacjonarnej. Można to uczynić we własnym tempie i w spokoju. Co ważne, nie trzeba martwić się o to, że nie zdąży się na czas przed zamknięciem placówki.
Dużą zaletą pożyczki prywatnej będzie także możliwość indywidualnego ustalenia wszystkich zasad. Osoby oferujące pieniądze mogą niejednokrotnie osiągnąć całkiem satysfakcjonującą wysokość oprocentowania, z kolei osoby zaciągające zobowiązanie finansowe są w stanie uzyskać bardzo korzystne warunki spłaty. Wiele osób podkreśla, że pożyczki prywatne mają tak naprawdę charakter transakcji typu win-win.
Pożyczka prywatna umożliwia również uzyskać wysokie kwoty i dlatego też często ma charakter pożyczki długoterminowej. To może się okazać świetną wiadomością dla młodych przedsiębiorców, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w biznesie i nie mieliby żadnych szans na dostanie kredytu bankowego. W każdym razie jest to bardzo dobre rozwiązanie nie tylko dla osób zadłużonych, z poważnymi problemami finansowymi bądź z negatywnymi wpisami w bazach.