Pożyczka dla bezrobotnych
Tradycyjny kredyt raczej jest niemożliwy do uzyskania w przypadku braku stałego zatrudnienia. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji okazuje się pożyczka dla bezrobotnych. To korzystna, a przede wszystkim wyłączna alternatywa dla kredytu bankowego.
Kredyt czy pożyczka pozabankowa? Na co może liczyć osoba bezrobotna?
Banki wymagają od swoich potencjalnych klientów dostarczenia zaświadczeń potwierdzających stałe zatrudnienie oraz odpowiednią wysokość uzyskiwanych dochodów. Osoby pracujące dorywczo albo mające status osoby bezrobotnej stoją praktycznie na straconej pozycji w kwestii możliwości uzyskania kredytu bankowego. Nie oznacza to jednak, że ma żadnych innych opcji. Coraz prężniej funkcjonuje rynek produktów finansowych pozabankowych, który obejmuje zarówno firmy pożyczkowe, jak i prywatnych inwestorów pożyczających określone sumy pieniędzy osobom prywatnym i przedsiębiorstwom. W związku z tym, że jedynie banki podlegają prawu bankowemu oraz kontroli Komisji Nadzoru Finansowego, to dla tych, którzy nie mają szans na kredyt bankowy pozostają propozycje sektora pozabankowego. Regulacje w tym zakresie są dużo bardziej liberalne, więc pożyczka pozabankowa staje się produktem dostępnym dla naprawdę szerokiego grona osób, w tym także dla bezrobotnych.
Pożyczki dla bezrobotnych posiadających dochód
Warto podkreślić, że osoby pozbawione stałego zatrudnienia również mogą mieć określone dochody. Pożyczkodawcy pozabankowi okazują się w tej kwestii zdecydowanie mniej restrykcyjni w porównaniu z bankami i respektują inne formy uzyskiwania dochodu. Całkiem spora grupa ludzi w naszym kraju żyje jedynie z zasiłków socjalnych, dla części z nich źródłem dochodu będzie zasiłek 500+. Z kolei inni dostają pieniądze z alimentów na dziecko. Stałym dochodem może też być zysk wynikający z umowy najmu mieszkania. Oczywiście osoby zarejestrowane w urzędzie pracy i pobierające zasiłek dla bezrobotnych również są tutaj uwzględnione. Niektórzy także nie są stale bezrobotni, ale pracują dorywczo. W każdym razie jest trochę innych opcji uzyskiwania konkretnych kwot pieniężnych, które nie stanowią odpowiedniej gwarancji dla banków, ale mogą być uwzględniane przez sektor pozabankowy. Zatem, nawet osoby bezrobotne, które mogą wykazać określone dochody, mają realne szanse na otrzymanie pożyczki.
Pożyczka bez udokumentowanych dochodów
Sytuacja trochę się komplikuje, kiedy nie można potwierdzić uzyskiwania jakichkolwiek pieniędzy. Tak będzie w przypadku pracy w szarej strefie. Dana osoba otrzymuje np. zapłatę w gotówce i nie ma na to żadnych potwierdzeń, nawet wyciąg z konta bankowego nic nie daje. Teoretycznie mogłoby się wydawać, że w tym momencie możliwość uzyskania pożyczki równa się zeru. Jednak sektor pozabankowy ma także rozwiązanie dla takich osób bezrobotnych, które potrzebują odpowiedniego zastrzyku gotówki, a nie mogą udokumentować żadnych dochodów.
Jedną z opcji będzie wzięcie pożyczki dla bezrobotnych pod zastaw. Od razu należy zaznaczyć, że wysokość owej pożyczki zostaje uzależniona od wartości zastawu. Zastawem może być każdy przedmiot mający jakąś wartość. W razie zaniechania spłaty zobowiązania finansowego pożyczkodawca będzie mógł spieniężyć ów przedmiot i w ten sposób odzyskać swoje pieniądze. Najchętniej korzysta się z pożyczek pod zastaw samochodu bądź pożyczki pod zastaw nieruchomości. Wymagane jest wtedy okazanie dowodu posiadania praw do pojazdu lub mieszkania. To o tyle wygodne rozwiązanie, że do czasu całkowitej spłaty zadłużenia wobec pożyczkodawcy można swobodnie dysponować swoją własnością. Innymi słowy, pożyczkodawca zostaje jedynie wpisany jako współwłaściciel do dowodu rejestracyjnego samochodu lub do księgi wieczystej nieruchomości, natomiast pożyczkobiorca może pozostać w swoim mieszkaniu bądź dalej użytkować swój pojazd.
Inna formą będzie pożyczka dla bezrobotnych z poręczeniem osoby trzeciej. Jedynym problemem może okazać się znalezienie chętnego żyranta, skłonnego do podpisania stosownych dokumentów. Jest także opcja pożyczki pod weksel, który ma charakter dokumentu zabezpieczającego pożyczkę dla inwestora. W tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na to, co się tak naprawdę podpisuje, a szczególnie, na jaką kwotę do spłaty.
Charakterystyka produktu finansowego
Największym wyróżnikiem pożyczki dla bezrobotnych na tle wielu innych ofert pozabankowych jest przede wszystkim minimalny poziom wymaganych formalności. Z oczywistych względów nie ma możliwości wyegzekwowania żadnych zaświadczeń potwierdzających zatrudnienie, często także trudno udokumentować jakiekolwiek dochody. Najszybszym sposobem na uzyskanie pożyczki pozabankowej w takiej sytuacji będzie skorzystanie z opcji pożyczki pod zastaw lub pod weksel. Co więcej, w ten sposób można także uzyskać największe kwoty. Oczywiście w takim przypadku harmonogram spłat musi być również dobrze przemyślany, a samo zobowiązanie finansowe będzie miało charakter pożyczki długoterminowej. Nie ma też przeszkód, aby skorzystać z tradycyjnej chwilówki, która zostanie zaciągnięta na stosunkowo niewielką kwotę i krótki czas spłaty. W każdym razie ten produkt finansowy może dotyczyć zarówno pożyczek krótkoterminowych, jak i długoterminowych.
Bardzo ważnym wydaje się fakt, iż ubieganie się o pożyczkę dla bezrobotnych zazwyczaj odbywa się w sposób całkowicie zautomatyzowany, a więc za pośrednictwem internetu. Należy jedynie wypełnić nieskomplikowany formularz na konkretnej stronie internetowej i poczekać na jego weryfikację, która trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Nie trzeba tym samym czekać dwóch albo i trzech tygodni, jak ma to miejsce w przypadku banków, ale w ciągu jednego dnia można załatwić wszystkie formalności i co ważne, bez konieczności szukania placówki stacjonarnej i tracenia czasu na dojazd bądź czekanie w kolejce na wolnego konsultanta.
Bardzo istotne jest, że pożyczka dla bezrobotnych oferowana przez instytucje pozabankowe bądź prywatnych inwestorów w ramach pożyczki prywatnej bywa często jedyną szansą na uzyskanie określonej kwoty dla tych, którzy nie mogą liczyć na kredyt bankowy. Oczywiście taką decyzję należy wcześniej dobrze przemyśleć, ponieważ każde zobowiązanie finansowe wymaga terminowej spłaty.