Kredyt gotówkowy to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych metod finansowania wysokich wydatków. Oznacza przede wszystkim sztandarowy produkt bankowy, jednak tym mianem potocznie też określa się produkty pozabankowe, które de facto oznaczają pożyczkę gotówkową. Wbrew swojej nazwie pieniądze nie są zazwyczaj wypłacane gotówkowo, ale bezgotówkowo w formie przelewu na rachunek wskazany przez klienta.

Dla kogo?

Ta opcja jest dostępna niemal dla każdej osoby, która jest w stanie wykazać się systematycznie otrzymywanymi dochodami. Nie musi mieć natomiast większego znaczenia źródło dochodu, o ile wniosek zostaje złożony w firmie pozabankowej. W takiej sytuacji można wnioskować o kredyt gotówkowy pracując nie tylko na podstawie tradycyjnej umowy o pracę, ale również na podstawie umowy cywilnoprawnej, pobierając rentę lub emeryturę, a nawet utrzymując się ze świadczeń socjalnych typu 500+. Banki nieco bardziej rygorystycznie podchodzą do kwestii źródła dochodu i mogą odmówić przyznania kredytu gotówkowego osobom, które nie mają stałej umowy o pracę. W niektórych tylko przypadkach procedura przyznawania może zostać uproszczona. Tak się dzieje w stosunku do stałych klientów, ale wtedy kredyt nie będzie raczej wysoki. 

W kwestii banków dochodzi jeszcze jeden wymóg, a jest nim odpowiednia historia kredytowa. Innymi słowy, jeżeli weryfikacja kredytobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej jest niekorzystna z powodu zbyt niskiej oceny punktowej, to trzeba się liczyć z odmowną decyzją kredytową. Z kolei bardzo dobry scoring staje się często podstawą do obniżenia wysokości oprocentowania kredytu lub wysokości prowizji. Sektor pozabankowy nie ma aż tak rygorystycznych przepisów w tej kwestii o kredyt gotówkowy (pożyczkę gotówkową) może się z powodzeniem ubiegać osoba z niedobrą historią kredytową. Przed złożeniem wniosku należy jednak sprawdzić, czy dany pożyczkodawca sprawdza bazę BIK.

Jak wygląda proces wnioskowania?

W przypadku banków mamy do czynienia z trzema opcjami – wniosek o kredyt gotówkowy można złożyć przez internet, w oddziale banku albo przez pośrednika finansowego. Sektor pozabankowy ceni szczególnie czas i wygodę swoich klientów, więc do wyboru jest klasyczne wnioskowanie online albo poprzez dedykowaną aplikację. Ta druga opcja pozwala ubiegać się o konkretne zobowiązanie finansowe praktycznie w każdej wolnej chwili.

Każdy wniosek wymaga podania danych osobowych i kontaktowych. Ważna jest informacja o osiąganych dochodach. Wnioski bankowe zawierają ponadto informacje o wszelkich posiadanych zobowiązaniach i sytuacji majątkowej. Banki obowiązkowo sprawdzają historię kredytową w BIK. Z kolei tylko firmy pożyczkowe (nie wszystkie) weryfikują bazę BIK, natomiast przy pożyczkach prywatnych w ogóle bazy nie są sprawdzane.

Koszt kredytu gotówkowego

Najważniejszym wskaźnikiem informującym o całkowitym koszcie kredytu okazuje się RRSO, a więc rzeczywista roczna stopa oprocentowania. To właśnie ta wartość uwzględnia wszystkie koszty okołokredytowe, czyli prowizję za udzielenie kredytu, wysokość odsetek czy ewentualne ubezpieczenia chroniące interesy kredytodawcy w razie niemożności terminowej spłaty rat. W tym zakresie mogą występować różnice w poszczególnych ofertach. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto porównać kilka propozycji, aby wybrać optymalną dla siebie i swoich potrzeb. Warto skorzystać z rankingu kredytów gotówkowych, który przedstawia rzeczywiście aktualne oferty. To bardzo ważne, ponieważ propozycje kredytów często się zmieniają – pojawiają się nowe (często promocyjne), a stare się dezaktualizują.

Korzyści:

Ten produkt finansowy cieszy się dużym zainteresowaniem wśród klientów, ponieważ:

  • można go załatwić część formalności w wygodnej formie online
  • proces wnioskowania jest szybki
  • dostępny jest zarówno w ofertach bankowych, jak i pozabankowych jako pożyczka gotówkowa
  • jest szeroki zakres dostępnych kwot