Wbrew pozorom nie tylko starsze osoby są rencistami. Czasami to młodzi ludzie, którzy np. z powodu choroby lub niepełnosprawności nie są w stanie podjąć żadnej pracy. W związku z tym, że wysokość świadczenia rentowego jest naprawdę niewysoka, to rodzi się pytanie, czy rencista może dostać pożyczkę, a jeżeli tak, to na jakich warunkach.

Zdolność kredytowa rencisty

Trudno jednoznacznie określić, jak to wygląda w każdym przypadku. Bez wątpienia świadczenie rentowe jest uznawanym źródłem dochodu nie tylko przez instytucje pozabankowe, ale także bankowe. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Jakie źródła dochodu są uznawane przez bank, a jakie przez instytucje pozabankowe?

Jednak niski poziom dochodów sprawia, że ta zdolność kredytowa wysoka nie jest. Dlatego najczęściej starcza wyłącznie na niezbyt wysokie zobowiązanie. Inna kwestia, że czasami rencista może nawet nieświadomie przyczynić się do jej obniżenia. Wystarczy przecież, że ma uruchomione otwarte linie kredytowe na swoim koncie albo korzysta z karty kredytowej. Dlatego zawsze należy dobrze się zastanowić nad tym, w jaki sposób zadbać o podwyższenie tejże zdolności np. poprzez dorobienie do renty. Oczywiście tutaj możliwości bywają często mniejsze z powodu ograniczeń związanych z chorobą lub niepełnosprawnością. Natomiast warto poszukać zleceń, które bez problemu realizuje się w zaciszu domowym, przede wszystkim online.

W każdym razie zazwyczaj jest tak, że rencista może otrzymać pożyczkę na rentę, ale na niezbyt wysoką kwotę. Problem jest zatem z kredytami hipotecznymi, aczkolwiek i w tym przypadku istnieje szansa na pozytywną weryfikację wniosku – jednak albo trzeba znaleźć współkredytobiorcę, albo zgodzić się na dodatkowe zabezpieczenia zobowiązania.

Okres spłaty wynika z rodzaju świadczenia rentowego

 

Warto pamiętać, że w kwestii uzyskania pożyczki znaczenie ma również rodzaj renty. Inaczej wygląda sytuacja przy rencie przyznanej na określony czas, a inaczej w razie renty na stałe, która wynika z trwałej niezdolności do wykonywania pracy. W tym pierwszym przypadku należy liczyć się z ograniczeniami w zakresie zaciągania wyższej kwoty pożyczki. Z reguły pożyczkodawca bierze wtedy pod uwagę okres świadczenia rentowego, co ma przełożenie zarówno na wysokość przyznanej pożyczki, jak i kwestię rozłożenia spłaty na wygodne raty.

Pożyczki dla rencistów – jakie aspekty są brane pod uwagę?

Z tego, co już zostało uwzględnione powyżej dość łatwo można przedstawić wszystkie aspekty, jakie są brane pod uwagę w razie złożenia wniosku o pożyczkę / kredyt przez rencistę. To przede wszystkim:

  • charakter świadczenia rentowego (stałe lub czasowe),
  • wysokość otrzymywanej renty,
  • możliwość uzyskania dodatkowego źródła dochodu,
  • dobra ocena punktowa w BIK – na pewno brana pod uwagę w przypadku kredytów bankowych, niekoniecznie uwzględniana przez instytucje pozabankowe, kompletnie nie ma znaczenia przy pożyczkach prywatnych,
  • wysokość wnioskowanej pożyczki i długość okres jej spłaty.

Jaki rodzaj pożyczki jest dostępny dla rencistów?

 

Z pewnością kluczowe okazuje się to, gdzie składa się wniosek o pożyczkę. Z największymi obostrzeniami trzeba się liczyć w instytucjach bankowych. Mówiąc wprost – nie ma szans na to, że w banku przymkną oko, jeżeli zdolność kredytowa wnioskodawcy jest zbyt niska. Banki muszą przestrzegać prawa bankowego, a wszelkie transakcje są sprawdzane przez KNF. Zdecydowanie lepiej to wygląda, kiedy rencista ubiega się o pożyczkę pozabankową. Oczywiście nie każda firma pożyczkowa pozytywnie zweryfikuje wniosek rencisty, ale szanse są większe – szczególnie przy niewysokiej kwocie pożyczki. Wcześniej warto też dowiedzieć się, czy dany pożyczkodawca sprawdza bazę BIK i bazy gospodarcze (jeżeli informacje w nich zawarte mogłyby utrudnić przyznanie pożyczki).

Najprościej natomiast o pożyczkę prywatną, ponieważ nie ma znaczenia ani zdolność kredytowa, ani wysokość świadczenia rentowego, ani niekorzystne zapisy w bazie KRD. Co zatem jest brane pod uwagę? Odpowiednie zabezpieczenie zobowiązania. Coraz rzadziej zdarzają się pożyczki z żyrantem. Obecnie zazwyczaj stosuje się inne formy zabezpieczenia, a więc:

1. Pożyczki pod weksel – w tym przypadku interesy obu stron transakcji chroni papier wartościowy (weksel) z podpisem pożyczkobiorcy, w którym zobowiązuje się do spłaty długu w określonym terminie. Przy okazji warto pamiętać o porozumieniu wekslowym z adnotacją „nie na zlecenie”, aby weksel nie stał się przedmiotem towarowym, ponieważ wtedy mógłby zostać sprzedany innemu wierzycielowi. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza przy wekslach in blanco, które de facto zawierają jedynie podpis, a brak podanej sumy do spłaty.

2. Pożyczki pod zastaw – w tej formie zobowiązania stosuje się zabezpieczenie w postaci zastawu o określonej wartości. Przede wszystkim może to być nieruchomość, rzadziej (i przy mniejszych kwotach pożyczki) zastawem jest samochód lub jakiś sprzęt RTV/AGD.

W obu przypadkach pożyczkobiorca musi pamiętać o konsekwencjach braku spłaty. Sprawa trafia do sądu, który może nakazać natychmiastową regulację zobowiązania lub (przy zastawie) przepadek zastawionego przedmiotu.