Podejmując decyzję o wzięciu pożyczki należy mieć na względzie czas, w jakim będzie ona spłacana. Pożyczki dzielą się na krótkoterminowe, których okres spłaty nie przekracza kilku miesięcy i długoterminowe. To, na jaki rodzaj pożyczki finalnie zdecyduje się klient zależne jest od kilku czynników.

  • Pożyczka krótkoterminowa - zalety

Pożyczając pieniądze od banku lub firmy pożyczkowej w pierwszej kolejności należy określić, jaka kwota będzie potrzebna na pokrycie wydatków. W przypadku małych kwot, sięgających do około 5000 zł dobrym rozwiązaniem jest pożyczka z krótkim terminem spłaty. Przeciętnie zarabiająca osoba jest ją bowiem w stanie spłacić w ciągu niecałego roku. Oczywiście okres spłaty może być krótszy, co jest zależne przede wszystkim od własnych potrzeb i uzgodnień z firmą pożyczkową. Często istnieje możliwość spłaty w jednej racie, jeżeli pożyczkobiorca potrzebuje gotówki jedynie w celu chwilowego podreperowania domowego budżetu. Nieprzewidziany wydatek może być sfinansowany w prosty i niewymagający sposób. Takie wydatki zdarzają się stosunkowo często, dlatego pożyczka krótkoterminowa jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie mają wystarczająco dużo oszczędności, z drugiej strony nie chcą bądź nie mogą odmówić pokrycia niespodziewanych kosztów. Ogromną zaletą jest to, że pieniądze można otrzymać redukując formalności do minimum. Popularne jest udzielanie pożyczek przez internet, a także po wcześniejszej rozmowie telefonicznej. Nie będą zatem potrzebne żadne zaświadczenia, których zdobycie często zabiera sporo czasu. Co więcej, firmy pożyczkowe zwykle nie sprawdzają w takiej sytuacji historii kredytowej klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Pożyczki krótkoterminowe, ze względu na krótki okres spłaty i niskie kwoty generują także niższe koszty po stronie pożyczkobiorcy, które stanowią płacone odsetki.

  • Pożyczka krótkoterminowa - wady

Podstawową wadą tego typu pożyczek jest fakt, że klient nie uzyska w ten sposób pieniędzy na większe wydatki. Ponadto krótki okres spłaty może być dla niektórych osób problematyczny szczególnie, jeśli ich miesięczne wynagrodzenia nie są wysokie. Tymczasem firmy pożyczając niewielkie kwoty oczekują szybkiej ich spłaty. Pożyczkodawcy bardzo często pobierają wysokie prowizje, przez co koszty po stronie klienta znacznie rosną. Zaciąganie pożyczek krótkoterminowych rodzi także niebezpieczeństwo wyrobienia sobie nawyku brania pożyczki, z której pieniądze finansują codzienne wydatki. Jest to groźne, gdyż pożyczka nie powinna być stałym źródłem napływu gotówki, a jedynie ratunkiem w przypadku chwilowego braku gotówki. Pożyczki w formie chwilówek są oferowane przez coraz więcej firm, zatem należy dokładnie sprawdzić instytucję, od której klient pożycza pieniądze, aby nie trafić na lichwiarzy.

  • Pożyczka długoterminowa - zalety

Długoterminowy okres spłaty pożyczki zwykle oznacza, że klient pożycza znaczą sumę pieniędzy. W zależności od firmy pożyczkowej oferty sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych, co pozwala sfinansować znaczny wydatek, taki jak na przykład remont mieszkania czy zakup samochodu. Zazwyczaj brakuje na to pieniędzy w domowym budżecie, z pomocą przychodzi właśnie pożyczka długoterminowa. Dużą zaletą jest właśnie czas jej spłaty, który wynosić może nawet kilkanaście lat - klient zwykle ma możliwość dokonania wcześniejszej spłaty, jeżeli posiada odpowiednie środki finansowe. Dłuższe okresy spłaty oferują jednak banki, natomiast czasami firmy pożyczkowe mogą żądać zwrotu gotówki w ciągu kilku lat. 

  • Pożyczka długoterminowa - wady

Aby otrzymać pożyczkę długoterminową trzeba dopełnić o wiele więcej formalności niż w przypadku pożyczki krótkoterminowej. Pożyczkodawca sprawdza zdolność kredytową, co związane jest z dostarczeniem znaczniej ilości dokumentów. Ponadto często wymaga on zabezpieczenie pożyczki na wypadek niemożności jej spłaty. Takim zabezpieczeniem może być poręczenie osoby trzeciej lub dodatkowe ubezpieczenie, za które zobowiązany będzie zapłacić klient. Co więcej, im większa kwota pożyczki, tym więcej trzeba będzie oddać firmie pożyczkowej w postaci odsetek. Oprocentowanie pożyczek długoterminowych jest zwykle zmienne w czasie i zależy od ogólnej sytuacji na rynku finansowym. Trudno przewidzieć, jak będzie ona wyglądała w najbliższym miesiącu, nie mówiąc już o perspektywie kilkuletniej. Rodzi to niebezpieczeństwo konieczności poniesienia znacznych kosztów, przez co pożyczkobiorca będzie zmuszony oddać nawet kilka razy więcej niż pierwotnie pożyczył.

To, na jaką pożyczkę finalnie zdecyduje się osoba potrzebująca gotówki zależy od kilku czynników. Wśród nich wymienić należy:

  • ilość potrzebnych środków finansowych,
  • preferowany czas spłaty,
  • skłonność do ponoszenia ryzyka,
  • czas, w którym klient musi zdobyć pieniądze.

Zgodnie z przedstawionymi zaletami i wadami poszczególnych typów pożyczek lepiej zdecydować się na krótkoterminową, niemniej jednak błędem jest zbytnie uogólnianie, gdyż w rzeczywistości pod uwagę należy wziąć indywidualną sytuację klienta. Wtedy dopiero można podjąć decyzję o rodzaju zaciąganej pożyczki.