Ubiegając się o pożyczkę możemy udać się bezpośrednio do oddziału firmy bądź też złożyć wniosek za pomocą internetu. W praktyce i jedna i druga forma cieszą się bardzo dużą popularnością wśród potencjalnych pożyczkobiorców. Sprawdzamy, jak dokładnie wygląda procedura w przypadku obu sposobów i który z nich jest lepszy. 

Wizyta w oddziale

Chcąc złożyć wniosek o udzielenie pożyczki możemy pójść do oddziału firmy i wypisać go na miejscu. Jest to bardzo wygodna i dobra forma dla tradycjonalistów, którzy nie do końca odnajdują się w świecie internetu, a także boją się wycieku danych osobistych. W większości przypadków klientami oddziałów firm pożyczkowych są osoby starsze bądź takie, które chciałyby dodatkowo zapytać konsultanta o pewne kwestie związane z ofertą pożyczki. Obecnie w większości przypadków mamy możliwość telefonicznego kontaktu z konsultantem poprzez infolinię, jednak niektórzy wciąż cenią sobie kontakt bezpośredni z pracownikiem firmy. Procedura złożenia wniosku o pożyczkę w oddziale firmy wygląda następująco: pożyczkobiorca wypełnia wniosek, który jest weryfikowany przez pracownika firmy. W tym celu zwykle prosi on o okazanie dowodu osobistego bądź innego dokumentu tożsamości. Pracownik firmy pożyczkowej, w zależności od rodzaju pożyczki oraz polityki firmy, może od razu wypłacić nam gotówkę bądź też przekazać wniosek dalej, w celu oceny zdolności kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy.

Usługi online

Dziś niemal każda firma pożyczkowa oferuje swoim klientom możliwość złożenia wniosku o pożyczkę przez stronę internetową. Co więcej, wielu pożyczkobiorców z takiej opcji korzysta, ze względu na jej wygodną formę. Tutaj jednak pojawia się pewien problem, mianowicie w kwestii weryfikacji osoby składającej wniosek. Firmy pożyczkowe rozwiązują go następująco: albo klient proszony jest o skan dowodu osobistego albo o wykonanie przelewu z konta bankowego, celem potwierdzenia danych osobowych. Przelew oczywiście nie opiewa na żadną wysoką kwotę - zazwyczaj jest to 1 zł. Wniosek wypełniany jest w formie elektronicznej, na podstawie formularza przygotowanego przez firmę pożyczkową. W tym przypadku pieniądze mogą zostać przekazane nam dwojako: albo na konto bankowe albo przez pracownika firmy pożyczkowej bezpośrednio do domu. Należy jednak mieć na uwadze, że nie każda firma pożyczkowa oferuje ten drugi sposób przekazania pieniędzy. Zanim otrzymamy środki finansowe jesteśmy zobligowani do podpisania umowy pożyczki, którą możemy odesłać skanem do firmy pożyczkowej. 

Który sposób wybrać?

Rozważając sposoby, którymi można uzyskać pożyczkę, warto zastanowić się, który z nich wybrać. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna, ponieważ nasz wybór w dużej mierze uzależniony jest odd naszych preferencji. Warto jednak zdać sobie sprawę z zalet obu sposobów wnioskowania o pożyczkę. Wizyta w oddziale to przede wszystkim możliwość 

  •  bezpośredniej rozmowy z pracownikiem firmy, 
  • załatwienia wszystkich formalności z pomocą konsultanta, 
  • otrzymania pieniędzy w krótkim czasie. 

Jest to metoda przeznaczona głównie dla tradycjonalistów, którzy zwyczajnie boją się załatwiać wszelkie sprawy związane z finansami przez internet. Wizyta w oddziale daje im poczucie bezpieczeństwa, jednak warto pamiętać, że może ona odbyć się jedynie w godzinach otwarcia oddziału. Tymczasem wnioskowanie o pożyczkę przez internet daje możliwość:

  • załatwienia sprawy w dowolnie wybranym przez nas momencie,
  • braku kontaktu osobistego z pracownikiem firmy, co jest istotne szczególnie w dzisiejszych czasach, 
  • otrzymania pożyczki nawet w czasie kwarantanny czy choroby, kiedy nie możemy wychodzić z domu. 

Pamiętajmy, że obecne rozwiązania systemowe gwarantują maksimum bezpieczeństwa przesyłu danych, dzięki czemu nie narażamy się na ich wyciek. Niemniej jednak składanie wniosku o pożyczkę przez internet może zostać sfinalizowane dopiero w momencie, gdy konsultant potwierdzi fakt przyznania pożyczki i przeleje nam pieniądze. Czasami więc trzeba na nie oczekiwać kilka dni, choć niektóre firmy pożyczkowe pracują także w dni wolne od pracy.