Leasing czy pożyczka na zakup auta, co wybrać?

Przedsiębiorcy mający w planie powiększenie swojej floty pojazdów, muszą przemyśleć czy wolą skorzystać z kredytu na zakup pojazdu, czy może z leasingu. Warto z pewnością poznać zalety oraz wady, obu tych rozwiązań, aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję. Nie istnieje, jednoznaczna odpowiedź, co jest bardziej opłacalne, zależy do przede wszystkim od oferowanych ofert oraz indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.

Czym jest kredyt samochodowy?

Jest to kredyt celowy, oferowany przez banki oraz pozostałe instytucje finansowe, który pokrywa w całości koszty pojazdu. Kredyt samochodowy obejmuje różnego rodzaju pojazdy silnikowe, nie jedynie samochody. Na jego oprocentowanie wpływają takie czynniki jak na przykład: okres kredytowania, stan pojazdu, rodzaj pojazdu, waluta, w jakiej jest zaciągany kredyt, rodzaj oprocentowania (zmienne, stałe). Istotna jest także instytucja, która udziela takiego kredytu. Ubiegając się o kredyt samochodowy, przedsiębiorca ma dwie możliwości. Musi złożyć zaświadczenie o dochodach i wpłacić wkład własny albo może wziąć kredyt bez większych formalności. Jednakże wszystkie instytucje finansowe zabezpieczają się przed ewentualną niemożliwością spłaty kredytu. Takim rodzajem zabezpieczenia jest depozyt karty pojazdu, cesja z praw polisy AC, przewłaszczenie, zestaw rejestrowy.

Czym jest leasing samochodowy?

Leasing samochodowy jest to natomiast przekazanie praw do użytku danego pojazdu, którego leasingodawca jest właścicielem prawnym, przez leasingodawcę na leasingobiorcę. Leasingobiorca jest zobowiązany do uiszczania za nie pewnej ustalonej opłaty, w postaci rat leasingowych. Firma pokrywa te koszty ze swoich bieżących dochodów, leasing można porównać do dzierżawy czy najmu pojazdu. Istnieją dwa rodzaje leasingu: leasing finansowy i operacyjny. W leasing finansowym czas użytkowania trwa tyle, co okres amortyzacji pojazdu, a także możliwe jest zawarcie klauzuli o wykupie, w operacyjnym czas użytkowania jest krótszy, a wykup nie jest uwzględniany w umowie.

 Zalety zakupu samochodu na kredyt

 • możliwość odliczenia VAT
 • możliwość zakupu dowolnego samochodu, także używanego
 • można dokonać wcześniejszej spłaty pozostałych rat
 • można decydować o samochodzie, sprzedać go i zakupić nowszy model, jeszcze w trakcie spłacania kredytu
 • po zakończeniu spłacania kredytu jest się właścicielem pojazdu
 • odpisy amortyzacyjne są zaliczane w koszty

Wady zakupu samochody na kredyt

 • dużo formalności i poświęconego czasu na załatwienie kredytu
 • obowiązek przedstawienia właściwego zabezpieczenia
 • w przypadku problemu z historią kredytową, może wystąpić trudność w uzyskaniu kredytu
 • ograniczenie w zaliczeniu wartości samochodu osobowego do kosztów uzyskania przychodów
 • zmienne oprocentowanie

Leasing samochodu zalety

 • bardzo mała ilość formalności do załatwienia
 • wszystkie procedury są bardzo proste
 • w przypadku, kiedy bank odrzuci wniosek o przyznanie kredytu leasingowego i tak można liczyć na pozytywną decyzję dotyczącą leasingu
 • w leasingu operacyjnym wnoszona jest wcześniej już ustalona opłata, która może zostać zaliczona do kosztów podatkowych, oprócz tego od każdej faktury można odliczać VAT
 • leasing finansowy można zaliczyć do kosztów odpisów amortyzacyjnych

Leasing samochodowy wady

 • leasing obejmuje jeden, określony samochód, musi być on zakupiony na podstawie faktury
 • istnieją duże ograniczenia obejmujące zakup używanego pojazdu, często okazuje się konieczny zakup droższego modelu nowego auta
 • leasing operacyjny oznacza dla przedsiębiorcy duże koszty
 • leasingobiorca nie może decydować o przedmiocie leasingu ( nie można go sprzedać czy wymienić przed zakończeniem umowy)
 • w umowie leasingowej nie kiedy nie ma zawartej klauzuli wykupu, wówczas przedsiębiorca nie nabędzie praw do samochodu

Leasing czy pożyczka na zakup auta, co wybrać?

Wiele przedsiębiorców nie wie, co będzie dla ich firmy lepszym wyjściem- leasing czy pożyczka na zakup auta, co wybrać? Warto pamiętać o tym, iż w leasingu i w kredycie wartość wkładu własnego jest dosyć podobna. Jednakże, jeśli przedsiębiorcę dotknie awaria auta czy zdarzy się mu wypadek, wtedy przy leasingu, wszelkie koszty związane z naprawą poniesie leasingodawca. Kiedy wybór padnie na kredyt, wtedy właścicielem pojazdu od razu jest kredytobiorca. Przy leasingu jest się tylko i wyłącznie osobą korzystająca z pojazdu, dopóki nie dojdzie do jego wykupu. Jeśli nie jest się właścicielem samochodu, nie można w nim w żaden sposób ingerować. Leasing jest łatwiejszy do wzięcia, gdyż kredyt powiązany jest z wieloma formalnościami. Kredyt jest bardziej dostępny niż leasing. Warto pamiętać również, że jeśli leasingobiorca nie będzie w stanie spłacać w sposób regularny rat, wtedy leasingodawca może zażądać zwrotu pojazdu.

To, co będzie lepszym rozwiązaniem, zależy od danej firmy, jej wymagań oraz możliwości. Jeśli przedsiębiorcę stać jedynie na starszy model samochodu, wówczas kredyt będzie o wiele lepszą opcją. Leasing dotyczy tylko i wyłącznie nowych bądź krótko używanych samochodów, jest to więc rozwiązanie dla firm, które mogą sobie pozwolić na nowe auto. Jest to także wyjście dla osób, którym nie przeszkadza to, że nie będą właścicielami danego pojazdu, jeśli w ich umowie nie ma klauzury o wykupie.