Umowa o dzieło jest jedną z form zatrudnienia, która cieszy się popularnością w Polsce, szczególnie wśród freelancerów i osób wykonujących prace projektowe. Często jednak pojawia się pytanie, czy osoby pracujące na podstawie umowy o dzieło mają szansę na uzyskanie pożyczki w banku lub innej instytucji finansowej. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, analizując różne aspekty związane z umową o dzieło i możliwościami uzyskania pożyczki.

Uzy mając umowę o dzieło mam szansę na pożyczkę?

Mając umowę o dzieło, szanse na uzyskanie pożyczki zależą od kilku czynników. Banki i inne instytucje finansowe mogą traktować osoby zatrudnione na umowę o dzieło z większą ostrożnością ze względu na brak stabilności i pewności dochodów. Oto kluczowe aspekty, które mogą wpływać na decyzję o przyznaniu pożyczki:

 • Stabilność dochodów: Banki preferują stabilne i regularne dochody, co może być trudne do osiągnięcia przy umowie o dzieło. Przedstawienie regularnych wpływów na konto oraz długotrwałej współpracy z jednym zleceniodawcą może jednak zwiększyć szanse na pozytywną decyzję.
 • Historia kredytowa: Dobra historia kredytowa jest ważnym czynnikiem. Osoby z umową o dzieło, które terminowo spłacały wcześniejsze zobowiązania, mają większe szanse na uzyskanie pożyczki.
 • Rodzaj pożyczki: Niektóre instytucje mogą oferować specjalne pożyczki dla freelancerów i osób pracujących na umowy cywilnoprawne, które uwzględniają specyfikę takich form zatrudnienia.
 • Współkredytobiorca lub poręczyciel: Posiadanie współkredytobiorcy lub poręczyciela z stabilnym źródłem dochodów może znacząco zwiększyć szanse na uzyskanie pożyczki.
 • Dokumentacja dochodów: Dokładne dokumentowanie dochodów, takie jak faktury, umowy i wyciągi bankowe, może pomóc w przekonaniu banku do przyznania pożyczki.

Jak zwiększyć szanse na uzyskanie pożyczki?

Oto kilka kroków, które mogą pomóc osobom zatrudnionym na umowę o dzieło w zwiększeniu swoich szans na uzyskanie pożyczki:

 • Utrzymywanie regularnych wpływów: Staraj się utrzymać regularne wpływy na konto, nawet jeśli są one nieregularne pod względem częstotliwości.
 • Budowanie pozytywnej historii kredytowej: Terminowe spłacanie wszelkich zobowiązań, takich jak karty kredytowe czy inne pożyczki, pomoże w budowaniu pozytywnej historii kredytowej.
 • Współpraca z doradcą finansowym: Doradca finansowy może pomóc w przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji oraz w wyborze najlepszej oferty pożyczkowej.
 • Rozważenie pożyczek społecznościowych: Pożyczki społecznościowe (P2P) mogą być alternatywą dla tradycyjnych pożyczek bankowych. Platformy P2P często mają mniej restrykcyjne kryteria oceny zdolności kredytowej.
 • Zwiększenie dochodów: Zwiększenie dochodów, np. poprzez dodatkowe zlecenia lub projekty, może poprawić zdolność kredytową i ułatwić uzyskanie pożyczki.
 • Zabezpieczenie pożyczki: Oferowanie zabezpieczenia, takiego jak nieruchomość czy wartościowe przedmioty, może zwiększyć zaufanie instytucji finansowej i ułatwić uzyskanie pożyczki.

Podsumowanie

Uzyskanie pożyczki mając umowę o dzieło jest możliwe, ale wymaga odpowiedniego przygotowania i przedstawienia swojej sytuacji finansowej w korzystnym świetle. Kluczowe jest utrzymanie regularnych wpływów, budowanie pozytywnej historii kredytowej oraz dokładne dokumentowanie dochodów. Warto również rozważyć alternatywne formy pożyczek jak np. pożyczka prywatna oraz skonsultować się z doradcą finansowym, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie. Choć umowa o dzieło może wiązać się z pewnymi wyzwaniami w kontekście uzyskania pożyczki, odpowiednie podejście i przygotowanie mogą znacząco zwiększyć szanse na sukces.