Weryfikacji zdolności kredytowej swoich klientów dokonują nie tylko instytucje bankowe, ale i firmy pożyczkowe. Zdecydowana większość podmiotów pozabankowych posiłkuje się na bieżąco rejestrami baz dłużników, a część z nich ściśle współpracuje z BIK. Jednak wysoką dostępność pożyczek zdecydowanie można uznać za jedną z głównych zalet tego typu produktów finansowych. Pożyczkobiorcy czasami mogą nawet ubiegać się o pożyczkę na świadczenie 500+, ponieważ bywa to akceptowalne źródło dochodu rodzin.

500+ jako stały dochód

Rządowy program 500+ ma na celu poprawę sytuacji materialnej rodzin poprzez zastrzyk finansowy w postaci nieopodatkowanej kwoty 500 zł na dziecko i to bez kryterium dochodowego (od 1 lipca 2019 na każde dziecko). Dodatkową gotówkę otrzymują rodzice albo opiekunowie zastępczy dzieci do 18. roku życia. Świadczenie ma zatem charakter stały i co miesiąc na konto rodzin przekazywane są odpowiednie środki finansowe, dzięki którym rodzice mają zagwarantować swoim pociechom lepszy byt i start w dorosłe życie.

Pojawia się pytanie, czy świadczenie 500+ można uznać za dochód podawany w formularzach podczas ubiegania się o pożyczkę i odpowiedź okazuje się bardzo prosta. W związku z regularnością wpływów z tego tytułu firmy pożyczkowe aprobują 500+ jako dodatkowe źródło dochodu na określonym poziomie, zależnym oczywiście od ilości posiadanych dzieci. Dlatego też przy składaniu wniosku o pożyczkę można wykazać to świadczenie jako stały, comiesięczny dochód, a może on być brany pod uwagę przez pożyczkodawcę, podobnie jak inne niestandardowe źródła. Mowa tutaj o alimentach, stypendiach, zasiłkach opiekuńczych oraz innego typu świadczeniach dodatkowych.
Warto od razu podkreślić, że 500+ można uznać za bardziej stabilny i pewniejszy dochód niż alimenty, ponieważ jego otrzymywanie nie zależy od wywiązywania się z ustaleń sądowych alimenciarzy (a z tym bywa różnie).

Pożyczki na świadczenia socjalne

Z tej propozycji mogą skorzystać wszyscy, którzy mają dzieci. Co więcej, 500+ można wykazać jako jedyne poświadczone źródło dochodów pożyczkobiorcy. Oczywiście wysokość przyznanej pożyczki zależy od wysokości otrzymywanych dochodów, więc w najlepszej sytuacji są rodziny wielodzietne, które dostają więcej niż 500 zł. Przy ubieganiu się o pożyczkę należy zatem wpisać świadczenie 500+ jako stały dochód.

Trzeba przy tym zaznaczyć, że pożyczka na niewysoką kwotę, która ma charakter chwilówki, czasami nie wymaga nawet przedstawienia dowodu otrzymywania tegoż świadczenia. Wystarczy jedynie oświadczenie woli o źródle dochodu oraz ewentualnie podanie jego wysokości. Trochę inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku wnioskowania o pożyczkę długoterminową, a więc na wyższą kwotę spłacaną w wygodnych ratach comiesięcznych przez dłuższy okres. Wtedy konieczne okazuje się przedstawienie potwierdzenia otrzymywania świadczenia 500+.

To w zasadzie jedyne wymagane formalności przy ubieganiu się o pożyczkę pozabankową, oczywiście poza dokumentem tożsamości. Jeżeli pieniądze z tytułu pożyczki mają zostać przelane na konto, to jeszcze konieczne jest podanie numeru stosownego rachunku bankowego.

Gdzie szukać pożyczek na świadczenie 500+?

Tak naprawdę do wyboru są dwie opcje. Pierwsza oznacza możliwość wzięcia pożyczki na 500+ w placówce stacjonarnej, jednak warto mieć świadomość pewnych ograniczeń z tym związanych. Konieczność opłacania lokalu, a także dodatkowych pracowników sprawia, że często warunki pożyczek nie są tak atrakcyjne, jak ma to miejsce w przypadku pożyczek załatwianych przez internet. Nawet wybór ofert bywa gorszy.
Dlatego coraz więcej osób korzysta z niezwykle wygodnej i szybkiej formy pożyczek online, które zapewniają korzystniejsze warunki związane z harmonogramem spłat oraz oprocentowaniem. Decyzji nie trzeba podejmować pochopnie i można w dużym spokoju porównać kilka propozycji firm pożyczkowych, aby wybrać rzeczywiście optymalną pod kątem zarówno swoich potrzeb, jak i oczywiście możliwości spłaty zadłużenia w ustalonym terminie. Można to zrobić w dowolnej chwili i nie trzeba tracić czasu na szukanie i dojazd do placówki stacjonarnej. Warto jeszcze zaznaczyć, że istnieje możliwość uzyskania pożyczki prywatnej (czyli społecznościowej) na świadczenie 500+.