W dzisiejszych czasach większość osób nie może sobie wyobrazić funkcjonowania bez konta bankowego. Dzięki niemu możesz swobodnie korzystać ze sklepów internetowych, robić zakupy online, korzystać z aplikacji mobilnych robiąc w razie potrzeby szybkie przelewy znajomym czy rodzinie. Dzięki aplikacjom mobilnym możesz także płacić telefonem, niemal w każdym miejscu, prawie za wszystko.

Na rachunki bankowe wpływają również wypłaty oraz emerytury, większość pracodawców, po prostu wymaga posiadania konta. Jest to także przede wszystkim sposób na zabezpieczenie swoich pieniędzy w razie kradzieży czy włamania do domu. Jednak nadal nie wszyscy decydują się zakładać rachunki w bankach, a często wymagają tego firmy udzielające pożyczek. Czy da się wobec tego wziąć pożyczkę bez posiadania konta?

Ostatnie badania NBP wynika, że około 85 procent Polaków posiada założone rachunki w bankach. Coraz częściej decydują się na nie starsi obywatele, ale także rodzice zakładają je dla dzieci, aby te szybciej nauczyły się obcowania z bankami oraz dysponowania własnym budżetem. Mimo to z badań jasno wynika, że niemal co piąty Polak takiego konta nie ma i zdarza się, że potrzebuje pożyczki, co wtedy?

Trzy sposoby na pożyczkę bez konta 

Większość firm poza bankowych wymaga posiadania takiego konta w celu potwierdzenia tożsamości, próżno szukać u nich pomocy, jeśli rachunku nie posiadasz. Jak można otrzymać pożyczkę bez konta? Oto trzy sposoby:

 • pożyczka z dostawą do domu
 • pożyczka z czekiem GIRO (do odebrania na poczcie)
 • pożyczka w siedzibie firmy pożyczkowej

Pożyczkę z dostawą do domu, wiążę się kosztami związanymi z dostarczeniem przez jednego z pracowników, całej kwoty pod adres zamieszkania klienta. Warto przemyśleć również opcję założenia konto w banku nie narażając się na dodatkowe koszty i skorzystanie z oferty Pożyczki samoobsługowej, która jest dużo tańszym rozwiązaniem.

Pożyczka z czekiem GIRO pozwala na wypłatę gotówki na poczcie albo w banku. Wypłata gotówki nie jest darmowa, ale nie wiąże się z większymi kosztami, na poczcie za realizację czeku trzeba zapłacić 13 złotych, czek koniecznie trzeba zrealizować w ciągu 7 dni, ponieważ po tym czasie traci on ważność.

Pożyczka w siedzibie firmy pożyczkowej jest bardzo prosty rozwiązaniem, wystarczy iść do siedziby firmy, załatwić wszelkie formalności oraz odebrać pieniądze bezpośrednio na miejscu. Ta opcja jest jednak bardzo trudno do zrealizowania w dobie pandemii, ponieważ część firm po prostu nie przyjmuje klientów w swoich biurach.

Wymagania do pożyczki bez konta

Wiele osób zastanawia się jakie wymagania trzeba spełnić aby ubiegać się o pożyczkę bez konieczności zakładania rachunku w banku. Dobra wiadomością dla pożyczkobiorców jest to, że zasadniczo wymagania nie różnią się od tych, które trzeba spełnić w przypadku posiadania konta. Podstawowe wymogi, obowiązujące w niemal każdym banku to:

 • pełnoletność (czyli ukończenie 18 roku życia)
 • aktualny dowód osobisty
 • neutralna lub pozytywna historia kredytowa (z wyjątkiem ofert dot. pożyczek bez BIK i KRD)
 • posiadanie obywatelstwa polskiego 
 • adresu zamieszkania na terenie kraju
 • telefon komórkowy
 • adres e-mail
 • wypełnienie oraz złożenie wniosku

Dlaczego zazwyczaj firmy pożyczkowe wymagają od klientów rachunków bankowych?

Pierwszym podstawowym powodem jest weryfikacja Twojej tożsamości. Firma dzięki temu sprawdza nasza tożsamość zwykle poprzez przelew jakiejś symbolicznej kwoty, na przykład grosza, dzięki temu ma dostęp do Twoich danych osobistych, takich jak imię, nazwisko lub miejsce zamieszkania. Oprócz tego sposób przesłania pieniędzy na konto bankowe, jest bardzo łatwy, szybki w realizacji i przede wszystkim bezpieczny.

Podsumowując

Możesz wziąć pożyczkę, nie posiadając rachunku bankowego, lecz liczba dostępnych ofert nie będzie tak okazała. Spłacania pożyczki będzie odbywało się na takich samych zasadach jak jej pobranie. Musisz pamiętać o uzupełnieniu odpowiedniego wniosku, który zazwyczaj jest dostępny na stronie internetowej danego banku. Pamiętać należy również, że brak konta bankowego, będzie oznaczał dłuższe oczekiwanie na pieniądze.