Oszczędzanie jest najlepszym sposobem na osiągnięcie stabilności finansowej. Warto zdać sobie sprawę z faktu, iż większość z nas ma na swoim sumieniu grzechy niegospodarności i beztroski w kwestiach związanych z pieniędzmi, które zawsze skutkują mniejszymi bądź większymi problemami finansowymi. Niektórzy myślą, że szybka pożyczka będzie najbardziej optymalnym rozwiązaniem, kiedy budżet domowy nie daje się dopiąć, ale na pewno warto wcześniej spróbować zmienić pewne swoje nawyki i po prostu zacząć oszczędzać.

1.    Wszystko planuj

Działanie pod wpływem impulsu bywa niekiedy romantyczne, ale nie dotyczy to kwestii finansowych. W tym aspekcie zawsze należy wszystko dokładnie przemyśleć i zaplanować, a wtedy łatwiej uniknąć niezbyt przemyślanych wydatków. Dobrym nawykiem będzie kontrolowanie wydatków, a najprościej to osiągnąć poprzez sporządzenie domowego budżetu. Pierwszy krok to notowanie wszystkich wydatków, także batonika kupionego po drodzeł. Świetnie tutaj sprawdzi zwykły arkusz kalkulacyjny, w którym każdy wydatek powinien zostać przypisany do określonej kategorii np. media, żywność, używki, kultura, transport. Na koniec miesiąca trzeba wszystko przeanalizować. Zazwyczaj okazuje się, że przynajmniej kilku rzeczy nie trzeba było kupować, dlatego rozsądnie jest robić zakupy z listą i skrupulatnie jej się trzymać. Oczywiście niekiedy trudno przejść obojętnie wobec jakiejś promocji, ale warto wyrabiać w sobie nawyk planowania i ścisłego trzymania się tego planu.

2.    Negocjuj umowy albo szukaj nowych dostawców mediów

Pewne wydatki są konieczne, ponieważ nikt nie będzie rezygnował z energii elektrycznej bądź ciepłej wody. Trudno sobie także wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez telefonu i internetu. Jeżeli doda się jeszcze opłaty za mieszkanie, to uzbiera się naprawdę spora kwota. Jednak i w tej sytuacji można próbować znaleźć oszczędności. Pojawia się przecież sporo ofert różnych dostawców mediów, internetu i operatorów telefonicznych. Na początek można spróbować negocjować z dotychczasowym dostawcą, który może mieć ciekawe promocje dla stałych klientów, ale jeżeli zauważy się lepsze warunki u konkurencji, to przecież nikt nam nie każe być wiernym jednej firmie. Podobnie wygląda kwestia konta bankowego. Konta osobiste w banku coraz rzadziej są całkowicie darmowe, pojawiają się też nowe opłaty. Dlatego warto co jakiś czas sprawdzić czy przypadkiem w innym banku nie ma korzystniejszych warunków.

3.    Zrezygnuj ze zbędnych zobowiązań

Kredyty, karty kredytowe albo salda debetowe stanowią niejednokrotnie poważne obciążenie finansowe, czasami zupełnie niepotrzebne. Oczywiście nie da się zrezygnować z zaciągniętego kredytu, ale karta kredytowa oraz salda debetowe tworzą łatwe zadłużenie, którego na pierwszy rzut oka nawet nie widać. Lepiej zrezygnować z tego typu produktów, a jeżeli problem tkwi w ilości zaciągniętych kredytów i pożyczek, to dobrym pomysłem będzie konsolidacja wszystkich zobowiązań.

4.    Porównuj ceny

Najlepszym sposobem będą oczywiście porównywarki internetowe, ale w przypadku ubezpieczeń dobrze skorzystać z ofert platform ubezpieczeniowych. Najczęściej czas poświęcony na sprawdzenie ceny ma swoje przełożenie na oszczędności w portfelu. Jeżeli bardziej opłaca się kupić coś online, to właśnie tak trzeba uczynić.

5.    Zmień nawyki w domu

Ile razy zdarza się, że przygotowujemy posiłek w kuchni, po czym wychodzimy i zostawiamy światło albo przy myciu zębów woda leje się ciurkiem? Prawdopodobnie wiele osób popełnia te błędy, które skutkują wyższymi rachunkami za media. Warto wyrobić w sobie nawyk gaszenia światła, zakręcania kranu albo częstszego korzystania z prysznica niż zapełniania wanny. Nie należy też zapominać, aby nie zostawiać urządzeń w stanie czuwania. Oszczędności w ciągu roku mogą być naprawdę spore.

6.    Nie marnuj jedzenia i nie wychodź z domu głodny

Produkty żywnościowe mają określony termin przydatności do spożycia, więc kupowanie na zapas zazwyczaj kończy się wyrzucaniem nienadających się do jedzenia produktów. Nie warto również przygotowywać zbyt dużych ilości dań, bo często szybciej coś się zepsuje niż zostanie zjedzone. Taka sytuacja często ma miejsce podczas Świąt. Bardzo nierozsądne jest chodzenie na zakupy, kiedy jest się głodnym. Po pierwsze, więcej kupuje się żywności. Po drugie, łatwo skusić się na jakąś przekąskę lub szybkie danie. W ogóle lepiej przygotowywać sobie jedzenie w domu. Kupowanie lunchu jest wygodne, ale kiedy trzyosobowa rodzina wydaje z tej okazji 20 zł dziennie, to w skali miesiąca uzbiera się naprawdę duża kwota.  

7.    Nie przywiązuj się do rzeczy

Chomikowanie ubrań i różnych przedmiotów sprawia, że trudno utrzymać porządek w domu, ale to zarazem zamrożone pieniądze. Jeżeli w jakiejś sukience nie chodzi się od kilku sezonów, a piękny wazon jedynie kurzy się i zawadza w szafie, to naprawdę lepiej spróbować wystawić te przedmioty na sprzedaż. Komuś innemu mogą się przydać, a nam spłynie trochę grosza do kieszeni.

8.    Pożyczaj, nie kupuj

Chodzi tutaj zwłaszcza o książki i filmy. Miło mieć swój egzemplarz, ale można też sporo zaoszczędzić, kiedy zamiast do księgarni pójdzie się do biblioteki. Zawsze można też popytać znajomych, ewentualnie umówić się z nimi na wspólne kupowanie i podzielenie się kosztami.

9.    O większych wydatkach myśl z wyprzedzeniem

Niektórych wydatków nie da się uniknąć, ale warto o nich myśleć zawczasu i dobrze przygotować się do zakupu. Można korzystać z posezonowych obniżek albo promocji. Prezenty świąteczne kupione latem pozwolą uniknąć kumulacji wydatków w grudniu związanych z przygotowaniami do Świąt, a bilety lotnicze albo na pociąg miewają dużo niższe ceny, kiedy je się kupi kilkanaście tygodni przed planowaną podróżą.

10.    Odkładaj drobne do skarbonki

Pomysł stary, ale nadal bardzo skuteczny. W ciągu roku można zebrać całkiem ładną sumkę i przeznaczyć ją np. na zakup nowych butów.

Oszczędzanie jest sztuką i to trudną, ale warto podjąć ten wysiłek. Efekty nie będą natychmiastowe, ale z czasem na pewno uda się wygospodarować trochę więcej pieniędzy w comiesięcznym budżecie. W razie jakichś nieprzewidzianych wydatków zawsze można skorzystać z innych rozwiązań, jak szybka pożyczka. Natomiast wyrabianie w sobie nawyku oszczędzania jest niewątpliwie bardzo korzystne.